O nas

Nasza historia

Mieszkamy w przepięknej kaszubskiej wsi na północy Polski. Nasz dom usytuowany jest pośród pięknych lasów i pól, gdzie budzikiem są mieszkające w pobliżu żurawie i zaglądające nam w okna wróbelki. W naszym życiu zawsze gościły zwierzęta, z których wiele jest już za tęczowym mostem, ale na zawsze w naszych sercach. Aktualnie nasza paczka składa się z pięciu psów i kota. Marzenie o hodowli kiełkowało w nas od bardzo dawna, dlatego chcieliśmy, aby wybór rasy był jak najbardziej przemyślany, odpowiedzialny, a przede wszystkim aby była to rasa, która spełni nasze oczekiwania względem charakteru, użytkowości, energii, współpracy z ludźmi, ale także rozmiaru. Głównym pragnieniem było mieć psy o wysokiej chęci zadowolenia człowieka, przyjazne, aktywne i chętne do treningów. Typów było kilka, ale ostateczny wybór padł na Miniaturowego Owczarka Amerykańskiego. Wybierając pierwsze psy, nie mogliśmy postąpić inaczej jak importować je ze Stanów Zjednoczonych. Po długim oczekiwaniu tak trafiły do nas Charlie i Zoe, które były jednymi z pierwszych szczeniąt miniaturowego owczarka amerykańskiego, które zostały sprowadzone do Polski.

Wszystkie nasze zwierzęta mieszkają z nami w domu i uczestniczą w naszym codziennym życiu. Nie wyobrażam sobie innej możliwości zbudowania więzi, zapewnienia odpowiedniej opieki i wychowania, niż wspólne życie  razem w jednym domu. Nasza hodowla jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce – jedynej organizacji w naszym kraju uznanej przez FCI.

Prywatnie jestem instruktorem szkolenia psów i prowadzę szkołę -Na Psi Sposób na Kaszubach, a także certyfikowanym instruktorem Nosework, instruktorem i sędzią I stopnia Hoopers Polska. 

MIŁOŚĆ

OPIEKA

PASJA

ENERGIA

Historia rasy

1980

Miniaturowy Owczarek Amerykański został wyhodowany w Kalifornii pod koniec lat 60-tych z hodowli małych owczarków australijskich. Psy te były hodowane w celu zachowania niewielkich rozmiarów, aktywnego charakteru i inteligencji. Rasa została po raz pierwszy zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Psów Rasowych w 1980 roku i początkowo była nazywana Miniaturowym Owczarkiem Australijskim. Na początku lat dziewięćdziesiątych osiągnęły ogólnokrajową popularność i były pokazywane w różnych organizacjach rzadkich ras.

1990

Pierwszy klub i rejestr rasy rodzicielskiej, MASCUSA, został utworzony w 1990 roku i włączony w 1993.

2011

Rasa weszła do AKC Foundation Stock Service jako Miniaturowy Owczarek Amerykański w maju 2011 roku. Miniature American Shepherd Club of the USA (MASCUSA) jest wyznaczony krajowy klub macierzysty American Kennel Club. Rasa była wykorzystywana do wypasu mniejszych zwierząt, takich jak owce i kozy, chociaż mają też serce do zajmowania się również większymi stadami. Ich mały rozmiar był postrzegany z przychylnością, ponieważ łatwiej mogli podwoić się jako zwierzę domowe. Stały się szczególnie popularne wśród jeźdźców jeżdżących na pokazy konne, ponieważ ich inteligencja, lojalność i rozmiar uczyniły z nich doskonałego towarzysza podróży. W ten sposób ich popularność rozprzestrzeniła się na cały kraj. Dziś miniaturowy owczarek amerykański ma swoją siedzibę w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Jest to rasa o wyjątkowej tożsamości – przyciągający wzrok, wszechstronny mały pies pasterski, równie dobrze sprawdzający się w domu na ranczo, jak i w mieście.